Evazioni fiskal, tatimet thirrje qytetarëve: Denonconi!

Publikuar tek: ekonomi, më 11:41 15-07-2017 Evazioni fiskal, tatimet thirrje qytetarëve: Denonconi!

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve u ka bërë thirje qytetarëve të denoncojnë të gjitha rastet kur bizneset nuk lëshojnë kuponin tatimor, pasi është shumë e rëndësishme për të ardhmen e ekonomisë shqiptare.

“Të luftojmë së bashku evazionin fiskal për një ekonomi të shëndoshë dhe më shumë shërbime publike. Beteja me evazionin skal është më e vështirë sesa beteja kundër informalitetit, prandaj dhe DPT ka kërkuar në çdo moment bashkëpunimin me qytetarët. Denoncimi prej tyre i mosdhënies së kuponit tatimor, çmimeve të larta të cilat nuk deklarohen në fatura apo i fenomeneve të tjera, është shumë i rëndësishëm për të ardhmen e ekonomisë sonë”, thuhet në njoftimin e tatimeve.

 Po ashtu tatimet kanë dhe një paralajmërim për bizneset apo tatimorët që korruptohen.

“Ata mund të gjejnë në çdo kohë bashkëpunimin me administratën tatimore, por nuk do të gjejnë kurrë pakte korruptive me asnjë punonjës të administratës tatimore në betejën tonë me evazionin”, deklarojnë më tej tatimet.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0097839832305908
array(1) { ["section"]=> string(58) "evazioni-fiskal-tatimet-thirrje-qytetareve-denonconi-86232" }