Exit Poll-et në Francë: Le Pen dhe Macron kalojnë në raundin e dytë

Publikuar tek: bota, më 20:19 23-04-2017 Exit Poll-et në Francë: Le Pen dhe Macron kalojnë në raundin e dytë

Sipas të dhënave të para të Exit Poll, kandidati për president të Francës, Emmanuel Macron është në vendin e parë me 23.8% të votave, i ndjekur nga kryetari i Frontit Nacional, Zhan Mari le Pen, me 21.6% të votave, çka do të thotë se këta janë dy kandidatët që do të shkojnë në raundin e dytë të presidencialeve, ndërsa favoriti është Macron.

Francezët kanë shkuar masivisht në raundin e parë të zgjedhjeve të “nxehta” presidenciale. Deri në orën 18:00 me orën lokale, pjesëmarrje në zgjedhje ishte 69.42 për qind, por kutitë e votimit u mbyllën në orën 20:00, çka shifra mund të jetë më e lartë.

Norma e përgjithshme e abstenimit vlerësohet në 20 për qind, shumë më e ulët se parashikimet e sondazheve prej 30%. Raundi i dytë i zgjedhjeve do të zhvillohet më 7 maj.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013551950454712
array(1) { ["section"]=> string(72) "exit-poll-et-ne-france-le-pen-dhe-macron-kalojne-ne-raundin-e-dyte-76179" }