EXIT POLL IPR/ Rezultatet e partive: Rritje e LSI në Tiranë dhe Durrës, ulje e vogël e PS

Publikuar tek: politike, më 20:03 21-06-2015 EXIT POLL IPR/ Rezultatet e partive: Rritje e LSI në Tiranë dhe Durrës, ulje e vogël e PS Rezultatet e para të IPR Marketing

IPR Marketing ka nxjerrë rezultatet paraprake për Exit Poll-in edhe për partitë politike dhe koalicionet. Sipas analistit të këtij Exit Poll-I që e prezantoi në televizionin ‘’Ora Neës’’, detaji më i veçantë në bazë të analizës së përqindjeve është rritja e mbështetjes së LSI-së në Tiranë dhe Durrës, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013. Ndërkohë që është vënë re një ulje e vogël mbështetjes nga zgjedhësit për Partinë Socialiste.  

Megjithatë në Tiranë kryeson aleanca e majtë me 58 deri në 62%, ndërkohë që koalicioni i djathtë ka 34 deri në 38%.

Exit Poll-i është kryer me votues deri në orën 16:00

REZULTATET

Tirana

Koalicioni I majtë 58-62

PS 33-37

LSI 15-19

PDIU 2-4

FRD 2-4%

Koalicioni I djathtë 34-38%

PD 30-34

PR 0.5-2.5

LZHK 0-2%

3-5% partitë që sjanë në koalicion

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndonëse pjesëmarrje e ulët në votime Rama thotë: Faleminderit qytetarë , u votua reforma e madhe
Grida Duma shpall fitoren në Durrës »
Article Logic
Execution time: 0.0087940692901611
array(1) { ["section"]=> string(92) "exit-poll-ipr-rezultatet-e-partive-rritje-e-lsi-ne-tirane-dhe-durres-ulje-e-vogel-e-ps-14257" }