Facebook deklaron gabimisht një shtet në luftë

Publikuar tek: bota, më 22:32 13-06-2016 Facebook deklaron gabimisht një shtet në luftë

Supozohej të ishte një mesazh urimi për të gjithë filipinasit me rastin 117 vjetorit të pavarësisë, por Facebook ka bërë një gafë vërtet të madhe.

Në foton që iu shfaq filipinasve në mëngjes, flamuri ishte kthyer mbrapsht, duke vendosur ngjyrën e kuqe sipër dhe blunë poshtë. Sipas ligjit në Filipine, e kuqja qëndron lartë vetëm kur vendi është në luftë, ndërsa forma zyrtare është flamuri me ngjyrën blu sipër.

Reagimet në Facebook dhe Twitter ishin të shumta, aq sa e detyruan kompaninë të kërkonte falje për gabimin e paqëllimshëm.

23649-1vw33ja.jpg

Screenshot_11.png

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Masakra e Orlandos, rritet ndjeshëm shitja e armëve në SHBA
Skandali / Adoleshentja ka shkuar në shtrat me 31 oficerë policie, dorëhiqet shefi »
Article Logic
Execution time: 0.011169910430908
array(1) { ["section"]=> string(52) "facebook-deklaron-gabimisht-nje-shtet-ne-lufte-43410" }