Facebook humbet një partner të rëndësishëm në luftën kundër ‘fake-news’

Publikuar tek: bota, më 22:31 01-02-2019 Facebook humbet një partner të rëndësishëm në luftën kundër ‘fake-news’ Mark Zuckerberg

Snopes, kompania e kontrollimit të fakteve thotë se nuk do të rinovojë kontratën me Facebook për luftën kundër keqinformimit rrjetin social.

Beteja kundër “fake-news” nisi në vitin 2016, kur Facebook së bashku me një sërë platformash të tjera “fact-chechk”, filluan luftën kundër përhapjes së lajmeve të rreme, pas ndërhyrjes së qindra-mijëra llogarive nga Rusia në zgjedhjet presidenciale të po atij viti.

“Në këtë moment ne po vlerësojmë pasojat dhe kostot e ofrimit të shërbimeve të kontrollit fakteve te palët e treta dhe duam të përcaktojmë me siguri se përpjekjet tona për të ndihmuar ndonjë platformë të veçantë janë një pozitive për komunitetin tonë online, publikimin dhe stafin”, shkroi Snopes në një postim në webfaqe.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012311935424805
array(1) { ["section"]=> string(76) "facebook-humbet-nje-partner-te-rendesishem-ne-luften-kunder-fake-news-151235" }