Facebook i kap Ramës postimin si ‘fake news’ dhe i bën ‘fact check’, por a ka të drejtë?

Publikuar tek: aktualitet, më 21:30 17-10-2020 Facebook i kap Ramës postimin si ‘fake news’ dhe i bën ‘fact check’, por a ka të drejtë? Fotomontazh

Kryeministri Edi Rama në 15 tetor publikoi disa foto ku shihen qytetarë me maska gjatë pandemisë së vitit 1918, që pati 3 valë dhe infektoi 500 milionë njerëz.

Kreu i qeverisë ka dhënë më shumë detaje në lidhje me ngjarje e kahershme, ndërsa facebook i ka bërë ‘fact check’ pasi e ka kapur si “fake news”, në lidhje me një tjetër postim, për një poemë të shkruar në 1800 dhe ribotuar në 1918.

Screenshot_24.jpg

Mirëpo postimi i kryeministrit nuk ka lidhje me atë për të cilën “akuzohet”. Me shumë mundësi kjo ka ndodhur nga ngjashmëria e fotove të postuara, dhe auto-translate për fotot e ka kalkuluar si e njejta gjë.

Screenshot_25.jpg

‘Fact check’ i parë bëhet nga njerëz të licensuar, nga gazetarë, pastaj janë dhe mekanizmatqë gjejnë ngjashmëri për të ndaluar përhapjen e të njejtit dezinformim.  

Screenshot_26_copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012687921524048
array(1) { ["section"]=> string(89) "facebook-i-kap-rames-postimin-si-fake-news-dhe-i-ben-fact-check-por-a-ka-te-drejte-224155" }