"Facebook" , krijon një opsion të ri për të ndalur vetëvrasjet

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:09 26-02-2015

Facebook ka krijur një opsion të ri në SHBA për të ndihmuar përdoruesit të cilët janë të shqetësuar për rrezikun e vetëvrasjes të një shoku. Kjo do të ndihmojë njerëzit të raportojnë postimet që do të shkojnë në formën e një mesazhi në faqën e internetit .

"Shpesh, miqtë dhe familja janë vëzhguesit  realë në këtë situatë nuk e dinë  se çfarë të bëjnë," tha Holly Hetherington, një strateg facebook-u.

Më parë në facebook njerëzit kanë postuar pamje duke u vetëvrarë, por asnjë veprim nuk është marrë në kohë.

Kjo është mënyra se si do funksionojë sistemi..

"Njeriu që markon postimin nëpërmjet opsionit “flag”  do t’i shfaqet në ekran një “link’  që do të ketë opsionin e një  mesazhit potencialisht të mundshëm  vetëvrasje”, shpjegojnë studiuesit.

Facebook pastaj rishikon shtyllën dhe nëse personi është menduar të jetë në ankth atëherë sugjerime për marrjen e ndihmës do të shfaqen.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010357141494751
array(1) { ["section"]=> string(63) "facebook-krijon-nje-opsion-te-ri-per-te-ndalur-vetevrasjet-4521" }