Facebook ‘merr’ në mbrojtje Kamela Harris, fshin postimet me përmbajtje raciste

Publikuar tek: bota, më 23:44 16-11-2020 Facebook ‘merr’ në mbrojtje Kamela Harris, fshin postimet me përmbajtje raciste Kamala Harris

Për herë të parë në historinë e saj, zëvendës-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të jetë një grua.   

Joe Biden i cili fitoi edhe shumicën e votave në zgjedhjet e 3 nëntorit përzgjodhi Kamala Harris si zëvendësues të tij, një grua me ngjyrë.

Menjëherë, në rrjetet sociale kanë nisur një lumë postimesh me bazë raciste kundrejt saj dhe në mbrojtje ka vendosur t’i vijë “Facebook”.

Sipas mediave amerikane, gjiganti i komunikimit social ka nisur një fushatë për fshirjen e postimeve, memeve dhe komenteve raciste drejt saj. Rrjeti social hoqi përmbajtjen pasi ‘BBC Neës’ e lajmëroi atë për tre grupe që rregullisht mbanin materiale urrejtëse në faqet e tyre.

Facebook thotë se heq 90% të gjuhës së urrejtjes para se të shënohet. Një organ i monitorimit të medias i përshkroi faqet si "kushtuar propagandimit të shpifjeve raciste dhe mizogjiniste".Sidoqoftë, Facebook tha se nuk do të merrte masa për vetë grupet.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rezultoi 95% efektive, kompania amerikane zbulon çmimin e vaksinës anti-Covid 19 (SHIFRA)
»
Article Logic
Execution time: 0.010400056838989
array(1) { ["section"]=> string(83) "facebook-merr-ne-mbrojtje-kamela-harris-fshin-postimet-me-permbajtje-raciste-228002" }