Facebook mund të paditet pasi çensuroi këtë pikturë nudo të shek. 19 (Foto +18)

Publikuar tek: kulture-art, më 20:32 12-02-2016 Facebook mund të paditet pasi çensuroi këtë pikturë nudo të shek. 19 (Foto +18)

Facebook ka humbur një betejë të rëndësishme ligjoire ditën e sotme në Paris, pasi Gjyakata vendosi se rrejti social më i madh në botë mund të paditet lidhur me vendimin për të fshirë llogarinë e një shtetasi francez, i cili postoi një pikturë nudo të shekullit të 19.

Kjo do të thotë se Gjykata franceze tani ka të drejtë të dëgjojë rastin e Frederic Durand-Baissas, mësuesi 57 vjeçar nga franca, një adhurues i artit, të cilit iu pezullua llogaria në facebook pa asnjë paralajmërim.

Kjo gjë ndodhi kur a postoi “Origjina e Botës”, një pikturë e Gustave Courbet realizuar në vitin 1866 dhe që përshkruan organin gjenital të femrës.

France-Nude-Painting-Woman.jpg

Origin-of-the-World.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030030012130737
array(1) { ["section"]=> string(81) "facebook-mund-te-paditet-pasi-censuroi-kete-pikture-nudo-te-shek-19-foto-18-32428" }