Fakte të çuditshme për trurin tonë

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 11:38 11-06-2019 Fakte të çuditshme për trurin tonë

Në vazhdimisht bëjmë përpjekje që të kujdesemi për veten tonë në mënyrë që të jetojmë një jetë të shëndetshme.

Truri ynë është vërtetë i mahnitshëm.

-Truri nuk ndjen dhimbje. Edhe pse informatat për dhimbje aty proçedohen, ai vet nuk ndjen dhimbje.

– Truri ka nevojë të madhe për oksigjen. Truri juaj kërkon 20% të oksigjenit dhe të kalorive që i merr trupi juaj edhe pse ai ka vetëm 2% të peshës totale të trupit tuaj.

– 80 % e trurit është ujë. Pra, rëndësia e të qënit i hidratuar, është edhe për shkak të mendjes tuaj.

– Sigurisht keni menduar që truri është më aktiv gjatë ditës, por jo, në fakt truri është më aktiv kur ju flini.

– Fuqia e mahnitshme kompjuterike e trurit tuaj kërkon rreth 10 Wat fuqi për të operuar.

– Truri juaj mund të ruaj gjithçka çfarë ju shihni, dëgjoni, lexoni, etj.

– Informatat në trurin tuaj udhëtojnë me shpejtësi të ndryshme. Kjo është arsyeja pse nganjëherë kujtojmë një informacion në minutë e nganjëherë kemi nevojë për më gjatë./ Anila Kalleshi

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.009490966796875
array(1) { ["section"]=> string(41) "fakte-te-cuditshme-per-trurin-tone-167770" }