Familjarët e ushtarëve grekë: Shqipëria të respektojë marrëveshjen, të bëhet identifikimi dhe varrimi i të vrarëve

Publikuar tek: aktualitet, më 16:40 10-11-2015 Familjarët e ushtarëve grekë: Shqipëria të respektojë marrëveshjen, të bëhet identifikimi dhe varrimi i të vrarëve

Shoqata e të Afërmëve  të të Rënëve të Eposit 1940, me anë të një letre për mediat shqiptare ka kërkuar nga Republika e Shqipërisë që të zbatojë marrëveshjen e vitit 2009 të arritur me palën greke, për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushatarëve grekë të vrarë gjatë luftës italo-greke, e zhvilluar në territorin shqiptar.

Sipas kësaj shoqate, eshtrat e ushtarëve grekë duhet të varrosen në varreza ushtarake pa asnjë detyrim financiar nga pala shqiptare.

“Për shkak  të rëndësisë shumë të madhe dhe të karakterit human  dhe moral  të kësaj çështjeje që qëndron prej vitesh pezull, lutemi që të jipni kontributin tuaj për trajtimin e saj të menjëhershëm, gjë që sigurisht do të ndikojë edhe tek marrëdhëniet  dypalëshe por edhe  në forcimin e besimit midis dy  vendeve dhe dy popujve tanë,  të cilët duhet të bashkëjetojnë, në mënyrë paqësore dhe krijuese,  në kuadrin e  Bashkimit Europian”, thuhet në letrën e shqiptarëve.

Letra e plotë e shoqatës greke:

Shoqata e të Afërmëve  të të Rënëve të Eposit 1940, u krijua në bazë të Marrëveshjes  që ratifikoi Parlamenti Shqiptar më 26 Mars 2010 ( Neni 1, paragr. 8). Me qëllim shmangien e keqinterpretimeve dhe konkluzioneve arbitrare, lutemi që të informoni popullin mik shqiptar se kërkesa jonë e vetme është që  Qeveria Shqiptare të lejojë mbledhjen e eshtrave  të të Afërmëve tanë që u vranë  gjatë luftës Italo-Greke 1940 – 41 dhe të bëhet varrimi i tyre  në Varreza Ushtrarake, ashtu siç parashikon Marrëveshja, pa asnjë detyrim financiar nga ana e Pales Shqiptare.

Më konkretisht, kërkojmë që të zbatohet Marrëveshja që u  firmos në Tiranë  më 9.2.2009, e cila u ratifikua nga Parlamenti Grek më dt. 07.04.2009  dhe nga Parlamenti Shqiptar më dt. 26.03.2010, ku ndër të tjera  theksohet: « [….] Duke njohur dimensionin human  dhe rëndësinë etike  që ka varrimi me respekt dhe dinjitet i ushtarakëve Grekë  që ranë në operacionet luftarake gjatë Luftës Italo-Greke të 1940 – 41 në Shqipëri ....».

Pasi kaluan mbi shtatëdhjetë vjet që nga Lufta Italo-Greke  dhe gjashtë vjet  nga nënshkrimi i Marrëveshjes së mësipërme, përparësi në rradhë të parë, ka fillimi i menjëhershëm i punimeve në terren me qëllim kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e të rënëve Grekë të luftës. Njëkohësisht, duhet të mblidhet përsëri Komisioni Miks i Ekspertëve  Grekë dhe Shqiptarë, i cili u ngrit në bazë të Marrëveshjes (Neni 3, par. 5), dhe  është mbledhur vetëm një herë në dt. 25.04.2012, kur hartoi Rregulloren e brëndëshme, por pa u zbatuar asnjë prej vendimeve të tij.

Për shkak  të rëndësisë shumë të madhe dhe të karakterit human  dhe moral  të kësaj çështjeje që qëndron prej vitesh pezull, lutemi që të jipni kontributin tuaj për trajtimin e saj të menjëhershëm, gjë që sigurisht do të ndikojë edhe tek marrëdhëniet  dypalëshe por edhe  në forcimin e besimit midis dy  vendeve dhe dy popujve tanë,  të cilët duhet të bashkëjetojnë, në mënyrë paqësore dhe krijuese,  në kuadrin e  Bashkimit Europian.

Bashkëngjitur Marrëveshja që u ratifikua me ligj  prej dy Parlamenteve.

KRYETARI  I NDERIT                                                                         

Georgios   Sourllas                                                                                 

Ish ministër, ish Nënkrytar Parlamenti

 

KRYETARI I SHOQATËS

Aristidis    Bouloukos

Ish deputet , Gjenerel Leitnant në lirim

                                                

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « I kaloi pronën shtetases së vdekur, arrestohet noterja në Dibër
Vjedhja e ujit, ndalohen disa pronarë biznesesh në Tiranë »
Article Logic
Execution time: 0.012978792190552
array(1) { ["section"]=> string(118) "familjaret-e-ushtareve-greke-shqiperia-te-respektoje-marreveshjen-te-behet-identifikimi-dhe-varrimi-i-te-vrareve-25111" }