Fati i panjohur i myslimanëve Rohingya të bllokuar në det, Kombet e Bashkuara akuzojnë Azinë Jug-Lindore

Publikuar tek: bota, më 13:58 16-05-2015 Fati i panjohur i myslimanëve Rohingya të bllokuar në det, Kombet e Bashkuara akuzojnë Azinë Jug-Lindore

Një grup i veçantë etnik mysliman të cilët janë pa shtetësi  për dekada të tëra, janë larguar nga Mianmar por ata janë bllokuar në një anije në mes të detit në  Andaman, duke shkaktuar alarm ndërkombëtar.

Kombet e Bashkuara kanë akuzuar vendet në Azinë Jug-Lindore për trajtimin e "tmerrshëm dhe çnjerëzor" të mijëra emigrantëve të cilët janë bllokuar në det. Shumica e tyre janë myslimanë etnik Rohingya cilët përballen me persekutimin në Mianmar, i njohur më parë si Burma.

Të paktën 10 persona mes tyre gra dhe fëmijë kanë humbur jetën nërkohë që nuk dihet fati i shumë prej tyre, Një gazetar i BBC ka raportuar më herët, se ata pinin urinën e tyre në mungesë të ujit dhe ushqimeve.

Lexo edhe: Situata tragjike, anija me emigrant s’lejohet në Tajlandë, prej 10 ditësh në det, pijnë urinën e tyre

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013317108154297
array(1) { ["section"]=> string(109) "fati-i-panjohur-i-myslimaneve-rohingya-te-bllokuar-ne-det-kombet-e-bashkuara-akuzojne-azine-jug-lindore-11308" }