FBI publikon transkriptin e telefonatës në polici nga autori i masakrës së Orlandos

Publikuar tek: bota, më 20:19 20-06-2016 FBI publikon transkriptin e telefonatës në polici nga autori i masakrës së Orlandos

Vetëm pak çaste pasi vrau 50 persona në një klub nate në Orlando të Floridas, Omar Mateen telefonoi “911” dhe tregoi atë çka kishte bërë.

Sipas transkriptit të pjesshëm të telefonatës të bërë publik nga FBI-ja, Omar Mateen i ka thënë operatores së policisë të orlando “Allahu Akbar” dhe “Në emër të Shtetit Islamik”.

Policia: Emergjenca 911, kjo telefonatë po regjistrohet

Mateen: Në emër të Zotit (Arabisht)

Policia: Çfarë?

Mateen: Lavdëruar qoftë Zoti dhe paqja qoftë mbi Profetin e Zotit (Arabisht). Dua t’ju them se jam në Orlando dhe unë i bëra vrasjet.

Policia: Si ju quajnë?

Mateen: Emri im është, i premtoj alenacë Abu Bakr al-Baghdadit të Shtetit Islamik.

ClapsdfsdddddfPLL2.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përmbytje katastrofike në Kinë, 22 të vdekur
“The Telegraph” mbështet daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian »
Article Logic
Execution time: 0.010240077972412
array(1) { ["section"]=> string(89) "fbi-publikon-transkriptin-e-telefonates-ne-polici-nga-autori-i-masakres-se-orlandos-44111" }