Femrat në Shqipëri të diskriminuara, paga 10% më të ulëta se meshkujt

Publikuar tek: aktualitet, më 07:12 21-05-2015 Femrat në Shqipëri të diskriminuara, paga 10% më të ulëta se meshkujt

Pavarësisht lobimit për promovimin e femrave, sërish këto të fundit mbeten të diskriminuara tek pagat. Sipas një studimi të kryer nga INSTAT  “Femra dhe Meshkuj në Shqipëri 2015” vihet re se hendeku gjinor është ekzstecial.

“Në sektorin privat, hendeku gjinor në paga është 10%, që nënkupton se meshkujt mesatarisht kanë një pagë  mesatare mujore  10% më të lartë sesa femrat. Në ndërrmarrjet private shqiptare hendeku gjinor në paga është 8%, ndërsa në ndërrmarrje të përbashkëta ky tregues është 37%”, thuhet në studimin e INSTAT.

Sipas të dhënave të studimit , për të punësuarit meshkuj paga mesatare bruto mujore është  47.664 lekë dhe për femra 42.852 lekë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nazime Visha tërheq vëmendjen e familjes nga SHBA, kërkon ta birësojë
Aksion rrufe në vilën “Gjuta”, u tha se i kërkuari për shpërthimet ishte aty »
Article Logic
Execution time: 0.01703405380249
array(1) { ["section"]=> string(73) "femrat-ne-shqiperi-te-diskriminuara-paga-10-me-te-uleta-se-meshkujt-11624" }