Fenomen i rrallë në qiellin e Tiranës, Hëna rrethohet nga një unazë e argjendtë (Foto)

Publikuar tek: aktualitet, më 21:11 09-02-2017 Fenomen i rrallë në qiellin e Tiranës, Hëna rrethohet nga një unazë e argjendtë (Foto)

Një fenomen i rrallë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në qiellin e Tiranës duke dhuruar spektakël për ata që kanë ngritur sytë drejt qiellit gjatë orëve të vona të natës.

Kurora e dritës që rrethoi mbrëmë Hënën në formë perfekte është kapur në fotografi nga një qytetar që i ka dërguar në redaksinë e Newsbomb.al.

Por çfarë është ky fenomen i veçantë?

Fenomeni optic quhet Aureola 22° dhe i përket fenomeneve të aureolave nga kristalet e akullta duke formuar një unazë me rreze prej 22° rreth Hënës apo Diellit.

Ajo formohet nga thyerja e dritës në miliona kristale akulli gjashtëkëndore që qëndrojnë pezull në ajër. /Newsbomb.al

16651173_10154933384978771_337675142_o.jpg

16651252_10154933384968771_117708309_o.jpg

16650813_10154933384958771_498176316_o.jpg

16651194_10154933385013771_921123830_o.jpg

16668075_10154933385023771_2026905886_o.jpg

16593838_10154933384973771_1651450119_o.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjenden trupat e pajetë të tre minatorëve kinezë në minierën e Bulqizës
Denoncimi: Noteri i vjedh 68 mijë euro klientit dhe zhduket (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011723041534424
array(1) { ["section"]=> string(89) "fenomen-i-rralle-ne-qiellin-e-tiranes-hena-rrethohet-nga-nje-unaze-e-argjendte-foto-68263" }