Fenomeni i rradhë: Europa lindore mbulohet nga “Dëbora Portokalli”

Publikuar tek: bota, më 15:20 25-03-2018 Fenomeni i rradhë: Europa lindore mbulohet nga “Dëbora Portokalli” Foto nga malet në Rusi

Një fenomen i rrallë ka ndodhur në Europën lindore, ku Rusia, Bullgaria, Ukraina, Rumania dhe Moldavia janë prekur nga reshjet e dëborës në ngjyrë potokalli.

Metereologët e kanë shpjeguar fenomenin si shumë të rrallë, i cili është shkaktuar nga stuhitë e rërës në shkretëtirën e Saharasë.

Sipas studimeve grimcat e rërës janë grumbulluar përgjatë pesë viteve të fundit në ajër, duke u bashkuar kështu me dëborën dhe me shiun.

Qytetarët kanë preferuar ti bashkohen petkut që ka mbuluar vendin, duke praktikuar ski në ‘dëborën portokalli’.

Screenshot_6.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010072231292725
array(1) { ["section"]=> string(70) "fenomeni-i-rradhe-europa-lindore-mbulohet-nga-debora-portokalli-114494" }