‘Ferr’ në Irak, vdesin 100 njerëz në demonstratat anti-qeveritare

Publikuar tek: bota, më 22:21 30-10-2019 ‘Ferr’ në Irak, vdesin 100 njerëz në demonstratat anti-qeveritare Protestë ndaj qeverisë shiite në Irak

Iraku është kthyer në kasaphanë teksa numri i viktimave të shënuar gjatë protestave 1-javore kundër qeverisë shiite ka arritur në 100 veta.

Dhuna brutale e milicisë qeveritare duke goditur me armë zjarri dhe duke përdorur gaz lotsjelljës nuk ka kursyer as 5 mijë persona të tjerë, të cilët kanë marrë lëndime të shkallëve të ndryshme.

Pjesa më e madhe e viktimave janë protestues, të cilët kanë humbur jetën nga plumbat si dhe nga komplikacionet e ndryshme të shkaktuara nga përdorimi i gazit lotsjellës.

Raporti u publikua nga një Komisioni i të Drejtave të Njeriut. Korrupsioni i vazhdueshëm nga qeveria pro-Iranit, luftrat e shumta, mungesa totale e sigurisë kanë shkaktuar krizën më të madhe politike në Irak.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011761903762817
array(1) { ["section"]=> string(69) "ferr-ne-irak-vdesin-100-njerez-ne-demonstratat-anti-qeveritare-184126" }