Festimi i Xhakës dhe Shaqirit me shqiponjë, mediat serbe TURFULLOJNË nga inati

Publikuar tek: sport, më 22:51 22-06-2018 Festimi i Xhakës dhe Shaqirit me shqiponjë, mediat serbe TURFULLOJNË nga inati Xhaka dhe Shaqiri

Festimi i dy golave të mbrëmjes së sotme të realizuar nga Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri me shqiponjat ndër duar, duket se ka irrituar edhe njëherë serbët e sidomos mediat vendase.

Të kërcënuar nga këto simbolika, disa media e kanë cilësuar këtë mënyrë festimi si provokim të frikshëm duke i kujtuar kombëtares serbe dhe Serbisë “Shqipërinë e Madhe”.

Xhaka ka festuar duke bërë shenjën e shqiponjës, duke dalë qartësisht se ai ishte duke vënë në pah origjinën e tij shqiptare. Ky gjest të kujton atë për krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’ që shumica e shqiptarëve e kanë në mendje. Shqiptarët përdorin çdo lloj mënyre për të nxjerrë në pah idenë e tyre. Të gjithë sportdashësit mund të shihnin gjestin e tij provokues. Kujtojmë se edhe Shaqiri ka në këpucët e tij simbole të Shqipërisë dhe të Kosovës”, shkruhet në Blic.rs.

Ndërkohë disa politikanë serbë kanë kërkuar nga Federata e Futbollit Zvicerian pëzullimin e dy futbollistëve me origjinë shqiptare.

Ndeshja e Grupit E, Serbi-Zvicër u mbyll me rezultatin 1-2, ku dominuan golat e shqiptarëve.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0093278884887695
array(1) { ["section"]=> string(84) "festimi-i-xhakes-dhe-shaqirit-me-shqiponje-mediat-serbe-turfullojne-nga-inati-125402" }