Festivali i ujit, në Tajlandë po festohet Viti i Ri

Publikuar tek: bota, më 16:12 13-04-2015 Festivali i ujit, në Tajlandë po festohet Viti i Ri

Nga data 13 deri më datën 15 prill në Tajlandë zhvillohet “Festivali i Luftës me Ujin” ose “Songkran”. Njihet ndryshe edhe si Festivali i pragut të Vitit të Ri, sipas kalendarit tajlandez.

Më parë datat e kësaj feste përcaktoheshin në varësi të kalendarit hënor tajlandez, por tani janë fiksuar këto tre ditë, pasi janë edhe ditët më të nxehta për të luajtur me ujë.

Njerëzit përdorin lojëra të ndryshme të cilat shërbejnë për të spërkatur me ujë me qëllim heqjen e fatit të keq dhe një vit tjetër të suksesshëm. Në lojën e spërkatjes me ujë përfshihen të gjithë tajlandezët duke përfshirë edhe turistët si dhe organizohen parada në rrugë duke e kthyer në një festë gazmore.

Në këtë ditë respektohen edhe statujat e Buddhës duke spërkatur me ujë këmbët e këtyre statujave.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023316860198975
array(1) { ["section"]=> string(55) "festivali-i-ujit-ne-tajlande-po-festohet-viti-i-ri-8585" }