Festivali Ndërkombëtar i Filmit për të Drejtat e Njeriut mbërrin në Shqipëri

Publikuar tek: kulture-art, më 18:10 19-09-2017 Festivali Ndërkombëtar i Filmit për të Drejtat e Njeriut mbërrin në Shqipëri

Vazhdon në ditën e dytë, edicioni i 12-të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për të Drejtat e Njeriut, që mbahet në Akademinë e Filmit Marubi edhe sonte.

THE FATHER, THE SON AND THE HOLY JIHAD (ATI, BIRI DHE XHIHADI I SHENJTË.
Filmi është realizuar në Francë në vitin 2016 dhe që zgjat 120 min.

Ky film tregon historinë kontradiktore dhe tragjike të një familjeje franceze nga Siria: Ayachis-ët. Për shkak të një detyre fetare të paraardhësve, biri dhe më pas babai i tij, u kthyen në Siri, atdheun e tyre, për t'u bashkuar me revolucionin në emër të Allahut.

Regjisori filmoi për tre vjet, historinë e tyre dramatike. Ai gjithashtu mblodhi dëshmitë e kësaj familje, rrugëtimi i së cilës, që nga vitet 70-të deri në ditët e sotme, zgjon mendime mbi integrimin, fundamentalizmin dhe hendekun mes kulturave perëndimore dhe lindore.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018812894821167
array(1) { ["section"]=> string(82) "festivali-nderkombetar-i-filmit-per-te-drejtat-e-njeriut-mberrin-ne-shqiperi-92930" }