Fifty shades of Grey, gjërat që duhet të dini për Dakota Johnson

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 12:59 14-04-2015 Fifty shades of Grey, gjërat që duhet të dini për Dakota Johnson Dakota Johnson, aktore

Duke u rritur në një familje të famshme lidhte kontrata modelimi që në moshë të vogël, Dakota Johnson lindi në 4 tetor 1989 në Austin, Texas. Në 24 vite jetoi një jetë plot aktivitete dhe një jetë të lidhur me biznese Shoë, të paktën në një farë niveli që e bëri të luajë me nënën e saj në Crazy in Alabama. Pavarësisht fifti shades of Grey, ajo do të kishte një të ardhme të ndritur falë talentit të saj dhe bukurisë. 

Pra ja 10 gjërat që duhet të dini nga Dakota Johnson.

Duke u kthyer në vitet 1970, Don Johnson jetonte me grupin Pamela Des Barres. Ishte 22 vjec dhe dukej se shkëlqente që larg. Më pas ai takoi vajzën 14 vjeçare të Tippie Hedren, Melanie Griffith, dhe për disa arsye, njerëzit menduan se ishte OK për ta që të vazhdohej me lidhjen. Ata u fejuan kur ajo ishte 18 vjeç dhe shumë menduan se do të ishin çifti më popullor i Hollyëood.

Martesa nuk zgjati përtej 1967, por për disa mrekullira, marrëdhënia u rilidh më shumë se një dekadë më pas. Të dy u rimartuan në 1989 dhe këtë herë zgjati 7 vjet. Dakota lindi menjëherë pasi ata u rilidhën. Më pas prindërit u rimartuan Don Johnson me një mësuese të Montessori dhe Melanie Griffith me Antonio Banderas. Dukej se të gjithë punonin për të.

Cdo vit, showt e Hollywood tregojnë disa adoleshentë të bukur rreth të 20-ave për të mbajtur statujat e tyre. Këta njerez janë më së shumti djemtë e vajzat e mbretërve të Hollivudit. Në 2006, Golden Globes evidentoi Dakota Johnson, ndërkohë që ia dilte mirë në tapet. Më vonë gjatë këtij viti, ajo u afrua nga Modelet IMG dhe firmosi një kontratë. Kjo marrëveshje i jepte shumë punë modelimi cka rrotullohej rreth karrierës së saj. Nuk dihet nëse pjesmarrja e saj në Miss Golden Globe luajti rol, por u mor vesh se e ardhmja e saj do të ishte e shpejtë.

Në fillim të vitit 2012, FOX filloi një cikël rreth një nëne të re single, popullaritetin e saj. Rrjeti televiziv zëvendësoi Abby Elliott me Dakota Johnson. Show shkoi shumë mirë me pritshmëritë në shtator 2013.

Për një vajzë 23 vjeçare, Dakota Johnson kishte një karrierë të limituar në aktrim. Ajo ishte present në shumë shoë, disa filma dhe 50 shades of Grey po vinte. Për disa vite ajo u dha pas karrierës, lancoi fushatën për Mango, wish, Uniquelo dhe Oliver Peoples. Edhe me modelimin do kishte arritur shumë. Por, dukej qartë që kishte plane të tjera, por edhe pse aktrimi nuk po ecte mirë, ajo kishte të ardhura të mira për 7 apo 10 vitet e ardhshme. Pas një viti në Santa Catalina në Monterey, California, Dakota Johnson u transferua në New Roads në Santa Monica, Kaliforni, për tre vitet e mbetura. Sikurse njihen shkollat private në zonën e Los Angeles, New Roads është larg të qenurit e famshme, por ndoshta do të ndryshojë për pak dekada.

Duke pasur dy prindër që kishin një sukses të jashtëzakonshëm hollivudian, dhe një njerk që është një emër i madh duket një situatë shumë e mirë për një adoleshente por e vërteta është se fëmijët nuk janë shumë tolerant për ndryshimet. Dakota Johnson tregoi se ishte shumë e zgjuar sidomos në kohën kur prindërit kishin probleme personale. Gjithë presioni ra mbi të kur ishte 17. Dhe ajo filloi me çështje reabilitimi pasi pati probleme me abuzimin dhe i duhej terapi.  

Edhe nëse mund të jeni një fans i Last Man Standing ndoshta nuk keni dëgjuar për Jordan Masterson, por mund tia njihni fytyrën. Ai vjen nga një familje e njohur për shkencën dhe dukej po ashtu vetë, por lidhja e Johnson me kishën është e paqartë.

Ai dhe Dakoda Johnson kanë qenë bashkë prej vitesh dhe nuk kishin shenja ndarjeje.

Përveç Ben & Kate, Dakota Johnson nuk kishte role të mëdha në projektet e Hollivudit, ndaj shumë vetë janë shokuar kur e kanë parë në rolin e Anës në Fifty Shades of Grey. Kishte megjithatë, skena të shkurtra në disa filma të mëdhenj. Fillimisht, ajo luajti studenten në kolegjin Stanford që Justin Timberlake fle në The social netëork, që është një rol i realizuar. Më vonë luajti të dashurën e karakterit të Jason Segal në The Five Year Engagement që ishte obsesiv për të pasur seks, të kërcënte, të pikturonte dhe të ishte aktiv në çdo sekondë të ditës.

A e dini se thuhet që në Hollivud shkojnë ata që kanë njohje? Ja, kjo është e vërtetë. Per shkak të prindërve dhe punës së saj modeluese, Dakota Johnson ishte e njohur në këtë industri prej vitesh, por nuk ishte e njohur për njerëzit që mund të kishin vendimmarrje për rolet. Kjo filloi të ndryshojë në 2010 kur ajo hyri në audicion për shoën Girls përballë Judd Apatoë. Apatoë vendosi se ajo nuk ishte personazhi për shoën, por kur erdhi rasti për 5 years Engagement, ai rekomando Dakotën. Kjo ndodhi edhe më pas kur u zgjodh për Ben & Kate.

Herë herë të gjendesh përballë personave që të tregojnë se je e talentuar, është një gjë e rëndësishme. Kështu ajo trokiti në derën e Apatoë, ndaj dhe projektet ishin të hapura për të.

Kur çdokush priste që Fifty Shades of Grey të ishte hit ii fundit, kjo nuk ishte mundësia e vetme e Johnson për të hyrë në rrjet. Ajo kishte një pjatë plot me projekte të embla në horizont duke përshirë një me Ethan Hawke dhe një me Johnny Depp. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072710514068604
array(1) { ["section"]=> string(68) "fifty-shades-of-grey-gjerat-qe-duhet-te-dini-per-dakota-johnson-8675" }