Filipinet i kthejnë mbrapsht toneleta të tëra plehrash Kanadasë

Publikuar tek: bota, më 12:25 31-05-2019 Filipinet i kthejnë mbrapsht toneleta të tëra plehrash Kanadasë

Në vitin 2014 shteti i Kanadasë i kishte dërguar Filipineve 69 kontenierë me plehra të cilat nuk mund të ricikloheshin.

Pas 5 vitesh qeveria e Filipineve ka vendosur t’i rikthejë këto plehra në Kanada pasi nuk u gjet një zgidhje midis diplomatëve të dy shteteve.

Filipina, edhe pse Kanadaja tha se do të paguajë për ‘eksportimin’ e plehrave, ka vendosur t’i rikthejë plehrat në në vendin e origjinës.

Kështu tani këto plehra do të duhet të mbahen në Kanada gjë që Presidenti Rodrigo Duterte e ka konsideruar si një akt të ‘paedukatë’ nga Filipina.

Filipina importon plehra nga shtetet me të pasura dhe është bërë një nga vendet që shryftezohet nga shtetet e mëdha për të larguar plehrat e tyre, shkruan BBC.

Duket se qeveria filipinase po fillon të ‘ngrejë kokën’...

61396673_867252380287148_4760325705441476608_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010722160339355
array(1) { ["section"]=> string(70) "filipinet-i-kthejne-mbrapsht-toneleta-te-tera-plehrash-kanadase-166407" }