Filipinezin e rrahin në një supermarket në Itali, e ngatërruan për kinez (Video)

Publikuar tek: bota, më 20:28 24-02-2020 Filipinezin e rrahin në një supermarket në Itali, e ngatërruan për kinez (Video)

Një filipinez ka rënë pre e dhunës dhe racizmit në Itali, për shkak të panikut nga përhapja e koronavirusit.

Sipas dëshmitarëve, filipinezi është qëlluar me grushte nga një italian teksa ndodhej në supermarket. Shkak është bërë origjina e tij aziatike. Në video ai dëgjohet teksa thërret: “Unë jam filipinez, nuk jam kinez”.

Jo rrallë herë kinezët kanë qenë në qendër të sulmeve raciste në disa shtete të botës, kjo pasi ata shihen si “fajtorë” për përhapjen e koronavirusit vdekjeprurrës që shpërtheu në Wuhan.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0066220760345459
array(1) { ["section"]=> string(84) "filipinezin-e-rrahin-ne-nje-supermarket-ne-itali-e-ngaterruan-per-kinez-video-196315" }