'Fillon lufta Indi-Pakistan': Mblidhet shtabi i armëve bërthamore, betejë edhe me tanke

Publikuar tek: bota, më 23:39 26-02-2019 'Fillon lufta Indi-Pakistan': Mblidhet shtabi i armëve bërthamore, betejë edhe me tanke

“Fillon lufta mes Indisë dhe Pakistanit”, kështu raportojnë mediat ndërkombëtarë ndërsa ka raportime se ushtritë e dy shteteve po luftojnë në kufi.

Tensioni mes Indisë dhe Pakistanit ka arritur në pikën kritike mëngjesin e sotëm, kur  forcat ajrore Indiane kanë bombarduar një kamp militantësh, të dyshuar si terroristë, në Pakistan.

Nga raportimet e pakonfirmuara bëhet me dije se brigada e 14-të sulmues e ushtrisë pakistaneze ka depërtuar brenda kufirit indian ku është zhvilluar edhe një betejë me takne. Po të njëjtat burime thonë se ushtria pakistaneze ka vrarë 20 ushtarë indianë dhe ka arritur të marrë kontrollin e 10 postave ushtarake pranë rajoneve Nardia dhe Balakut, raporton newsbomb.al.

Sipas Aljazeera, të paktën katër civilë kanë humbur jetën nga bombardimet e fundit të ushtrisë indiane në Pakistan. Mes viktimave janë edhe dy fëmijë.

Mediat indiane raportojnë se të paktën pesë ushtarë të forcave indiane kanë mbetur të plagosur nga shkëmbimi i zjarrit. Situata më e tensionuar është në rajonin e Kashmirit të administruar nga Pakistani.

Sakaq, kryeministri i Pakistanit Imran Khan ka thirrur këtë të mërkurë një takim me Autoritetin Komandues Kombëtar, i cili kontrollon arsenalin bërthamor të vendit.

sdfgfenhernhjer45nj4rhj.jpg

Zonat e nxehta të konfliktit Indi-Pakistan

Raportim i pakonfirmuar për shkëmbim zjarri në qytetin Kotli Azad

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013318061828613
array(1) { ["section"]=> string(90) "fillon-lufta-indi-pakistan-mblidhet-shtabi-i-armeve-berthamore-beteje-edhe-me-tanke-154371" }