Filmi biografik për Nënë Terezën, së shpejti në kinematë botërore

Publikuar tek: fcb-bomb, më 21:07 11-03-2019 Filmi biografik për Nënë Terezën, së shpejti në kinematë botërore Humanistja dhe nobelistja per paqe, Nene Tereza

Dalja e filmit biografik të laureates Nobel për paqen, Nënë Terezës, u njoftua zyrtarisht këtë të hënë. 

Me skenarin dhe regjinë e drejtuar nga Seema Upadhyay, filmi do të ketë një kastë aktorësh indianë dhe ndërkombëtarë, transmeton newsboomb.al.

Produksioni i filmit do të jetë nga Pradeep Sharma, Nitin Manmohan, Girish Johar dhe Prachi Manmohan.

Prodhuesit e filmit biografik të Nënë Terezës, takuan murgeshën Prema Mary Pierick, drejtuesen e tanishme të Misionarëve të Bamirësisë, si  dhe motrën Lynne në Kalkuta për të kërkuar bekimet e tyre lidhur me filmin që ka të bëjë me jetën e murgeshës dhe bamirëses, e cila erdhi nga Shqipëria në Indi në vitin 1929 dhe themeloi ‘Misionarët e Bamirësisë’ në vitin 1948.

Regjisorja Upadhyay tha në një deklaratë se ‘Ne si ekip xhirimi vizituam Misionarët e Bamirësisë në Kalkuta dhe mund të them që përvoja ishte surreale’.

Producentët e filmit, janë të lumtur me faktin e realizimit të një një filmi për Nënë Terezën, e cila është e njohur për të gjithë botën për fisnikërinë dhe bamirësinë e saj.

Ajo është një ikonë globale dhe ne do të sigurohemi që të mos lëmë asnjë gur të pambuluar për të përmbushur madhështinë saj ndërkombëtare. Ne shpresojmë se do të jemi të drejtë dhe do të jemi në gjendje të përhapim mesazhin për paqen, dashurinë dhe njerëzimin, siç do të donte vetë Nënë Tereza’, thanë producentët e filmit në një deklaratë të përbashkët.

Skenari për projektin është mbyllur. Teknikët dhe ekipet janë në proces të finalizimit, pas së cilës hedhja do të fillojë që filmi të dalë në dysheme deri në fund të këtij viti,transmeton newsbomb.

Projekti tashmë ka përfunduar. Teknikët dhe ekipet e xhirimit janë në proces të finalizimit dhe hedhja në treg do të arrihet në fund të këtij viti ose në fillim të 2020’, thanë producentët.

Në të shkuarën ka patur edhe filma të tjerë për nder të Nënë Terezës, si përshembull në vitin 1987, regjizori Richard Attenborough bëri një dokumentar për humanisten Nënë Tereza, po ashtu në vitin 1997 u lançua një dokumentar pak a shumë dramatik për fituesen e çmimit Nobel për paqen, me titullin ‘Nënë Tereza: Në emër të të varfërve të Perëndisë’. Po ashtu edhe regjizori italian Fabrizio Kosta në vitin 2003, bëri një dokumentar me titullin ‘Nënë Tereza e Kalkutës’.

Filmi i vitit 2014 ‘The Letters’ (‘Letrat’), pasqyroi jetën e Nënë Terezës, duke u bazuar përmes letërkëmbimit të letrave që ajo i shkroi mikut të saj dhe këshilltarit të saj shpirtëror, At Çelestes përgjatë një periudhe afro 50-vjeçare. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0066030025482178
array(1) { ["section"]=> string(71) "filmi-biografik-per-nene-terezen-se-shpejti-ne-kinemate-boterore-156052" }