'Filmi më i mirë i animuar', fitojnë 'Toy Story 4' dhe 'Hair Love'

Publikuar tek: kulture-art, më 02:29 10-02-2020 'Filmi më i mirë i animuar', fitojnë 'Toy Story 4' dhe 'Hair Love' Toy Story 4

Janë dhënë çmimet edhe për kategorinë e 'Filmit më të mirë të animuar", për filmat me metrazh të gjatë dhe të shkurtër.

Filmi më i mirë i animuar është fituar nga "Toy Story 4", me regjizor Josh Cooley.

Ndërsa filmi më i mirë i animuar me metrazh të shkurtër është shpallur "Hair Love', me regjizor Mattheë Cherry".

Të dy filmat e kanë çmimin e parë OSCAR.

Të nominuar për çmimin e filmit më të mirë animuar me metrazh të gjatë ishin:

“How to Train Your Dragon: The Hidden World” Dean DeBlois
“I Lost My Body” Jeremy Clapin
“Klaus” Sergio Pablos
“Missing Link” Chris Butler
“Toy Story 4” Josh Cooley

Të nominuar për çmimin e filmit më të mirë animuar me metrazh të shkurtër:

“Dcera,” Daria Kashcheeva
“Hair Love,” Matthew A. Cherry
“Kitbull,” Rosana Sullivan
“Memorable,” Bruno Collet
“Sister,” Siqi Song

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ÇMIMET OSCAR/ 'Aktori më i mirë jo protagonist', fiton ish-mashkulli më i bukur në botë
'Skenari më i mirë origjinal', fiton një nga filmat më të vlerësuar jo hollivudian, 'Jojo Rabbit' merr 'Skenarin më të mirë të përshtatur' »
Article Logic
Execution time: 0.010406017303467
array(1) { ["section"]=> string(66) "filmi-me-i-mire-i-animuar-fitojne-toy-story-4-dhe-hair-love-194627" }