Filmi shqiptar fiton festivalin e filmit në Filipine

Publikuar tek: kulture-art, më 14:48 28-01-2015 Filmi shqiptar fiton festivalin e filmit në Filipine

Filmi “Heroi” rrëmbeu çmimin e parë  në festivalin filipinas "iChill Manila Film Festival". Një ish ushtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që banorët e zonës e njohin si "Heroi" pas luftës humbet punën e tij si mësues.

Filmi shqiptar  në shkollën e një fshati dhe nuk arrin të gjejë një punë tjetër përpos përpjekjeve të shumta. Ky është subjekti i filmit që ka korrur sukses edhe në Filipine. Në filmin “Heroi”, me skenar dhe regji të Luan Kryeziut, luajnë aktorët: Arben Bajraktaraj, Adriana Morina, Çun Lajçi, Salahudin Bilali, Enver Petrovci,  Xhemi Haga…

Ky film fitoi çmimin e pare edhe në festivalin shqiptar të filmit, në New York 2014.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023220062255859
array(1) { ["section"]=> string(57) "filmi-shqiptar-fiton-festivalin-e-filmit-ne-filipine-1732" }