Financial Times bën parashikimet për 2016-ën: Clinton presidente e SHBA, Britania mbetet në BE

Publikuar tek: bota, më 17:53 02-01-2016 Financial Times bën parashikimet për 2016-ën: Clinton presidente e SHBA, Britania mbetet në BE

Prestigjozja Financial Times ka publikuar parashikimet dhe pikëpamjet e saj për disa prej ngjarjeve më të rëndësishme që do të shoqërojnë 2016-ën.

Sipas FT, Hillary Clinton do të zgjidhet presidentja e parë grua në historinë e SHBA-së në zgjedhjet e vitit 2016. Britania e Madhe do të qendrojë brenda Bashkimit Europian, ndërkohë kryeministri David Cameron ka lajmëruar një referendum për këtë çështje.

Sa i përket ekonomisë, probleme pritet të shfaqen në Kinë dhe vendet arabe dhe sa i përket Turqisë do të ketë një ngadalësim të rritjes ekonomike.

Në Europë kriza e refugjatëve do të sjellë tensione politike, ndërsa do të rritet roli i gruas në vendimarrje në mbarë botën. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011445999145508
array(1) { ["section"]=> string(98) "financial-times-ben-parashikimet-per-2016-en-clinton-presidente-e-shba-britania-mbetet-ne-be-29017" }