Firmoset marrëveshja me BERZH për ndërtimin e By Pass-it në Vlorë, Haxhinasto: Në mars edhe kontrata për punimet

Publikuar tek: aktualitet, më 11:35 03-02-2015 Firmoset marrëveshja me BERZH për ndërtimin e By Pass-it në Vlorë, Haxhinasto: Në mars edhe kontrata për punimet

Ministri i Financave Shkëlqim Cani nënshkroi një marrëveshje me përfaqësuesit e BERZH për grantin e 18 milionë eurove për ndërtimin e By Pass-it të Vlorës.

Me këtë do të shmanget ndotja në qytet , do të shtohet shpejtësia e lëvizjes do të lidhet rruga Levan-Vlorë me pjesën tjetër , do të shtohet mundësia për një trafik të kontrrolluar si dhe do të rritet potenciali për turizmin”, - citoi ministri Cani.

Në ceremoni ishte i pranishëm edhe ministri i Transportit, Edmond Haxinasto i cili, premtoi se brenda muajit mars do të nënshkruhet edhe kontrata për fillimin e punimeve.

By-pass-i i Vlorës lidh autostradën Levan-Vlorë me rrugën nacionale bregdetare Vlorë-Sarandë, pjesa jugore e Vlorës. Gjatësia e këtij aksi është 29 km dhe fillon që nga rrethrrotullimi në fund të autostradës Levan-Vlorë.

Projekti do të zbatohet nga Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës, nëpërmjet Autoritetit Rrugor Shqiptar, dhe parashikohet të përfundojë në muajin mars 2017.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Në fshatin Fik, 50 banorë kërkojnë ndihmë
Foto-lajm/ Çudia e aksidenteve nuk ka fund »
Article Logic
Execution time: 0.013524055480957
array(1) { ["section"]=> string(106) "firmoset-marreveshja-per-ndertimin-e-by-pass-it-ne-vlore-haxhinasto-ne-mars-edhe-kontrata-per-punimet-2210" }