Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi, shkak Handke: Ajo luftë e tmerrshme NUK do të harrohet kurrë

Publikuar tek: bota, më 14:21 11-12-2019 Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi, shkak Handke: Ajo luftë e tmerrshme NUK do të harrohet kurrë

Gazetarja suedeze Christina Doctare, fituese e Çmimit Nobel për Paqe në vitin 1988, deklaroi se do të hiqte dorë nga çmimi që kishte fituar rreth 30 vite më parë për shkak të Peter Handke.

Docatare shprehu kundërshtimin e saj të fortë për dhënien e çmimit shkrimtarit austriak, Peter Handke.

'Deri sa të vdes, do të dëshmoj dhe do të kundërshtoj atë luftë të tmerrshme që nuk mund të mohohet kurrë', tha Doctare, teksa dorëzoi medaljen.

Ajo shtoi se është ndjerë krenare për Akademinë Suedeze, ndërkohë tani ndjen vetëm turp dhe faj.

Ceremonia e dhënies së Çmimit Nobel në Letërsi u bojkotua Kosova, Shqipëria Bosnja, Kroacia dhe Turqia, për shkak të mbështetjes së Handke ndaj Slobodan Milosheviç.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kryebashkiakja franceze jep urdhërin e pazakontë: Banorët e kanë të ndaluar të vdesin në ditë festash
Nuk do ta besoni kë ka zgjedhur si 'Personin e Vitit' revista e famshme TIME (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.010249137878418
array(1) { ["section"]=> string(113) "fituesja-e-nobelit-per-paqe-heq-dore-nga-cmimi-shkak-handke-ajo-lufte-e-tmerrshme-nuk-do-te-harrohet-kurre-189092" }