Fjalimi i 9-vjeçares në Kuvend po bën xhiron e botës, mes lotësh flet për të drejtat e njerëzve me ngjyrë

Publikuar tek: bota, më 13:35 29-09-2016

Fjalimi i 9-vjeçares në Kuvendin e qytetit Charlotte në SHBA për të drejtat e njerëzve me ngjyrë po bën xhirin e botës.

'Zianna Oliphant nuk kishte planifikuar të fliste' ka thënë nëna e saj e përlotur nga emocionet.

Pas vrasjes së afro-amerikanit Keith Lamont Scott nga policia në qytetin Charlotte të Karolinës së Veriut në SHBA, 9-vjeçarja afro-amerikane, Zianna mbajti fjalimin e përlotur.

“Nuk duhet të jemi të detyruar të protestojmë se po na trajtoni në mënyrë të gabuar. Po e bëjmë sepse duhet dhe kemi të drejtë. Ne jemi të zinj dhe kështu duhet ta ndiejmë veten. Është turp që baballarët dhe nënat tona vriten dhe nuk do të mund t’i shohim më. Është turp që detyrohemi të shkojmë te varrzat e tyre”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Silvio Berlusconi mbush 80 vjeç, themeluesi i ''La Repubblica'' i nxjerr të palarat, nga televizioni në politikë (LETRA E PLOTE)
I burgosuri arratiset dhe përshkron 200 km në këmbë për të surprizuar vajzën e tij »
Article Logic
Execution time: 0.0094470977783203
array(1) { ["section"]=> string(110) "fjalimi-i-9-vjecares-ne-kuvend-po-ben-xhiron-e-botes-mes-lotesh-flet-per-te-drejtat-e-njerezve-me-ngjyre-54514" }