Fleckenstein: Zgjedhjet, hap drejt konsolidimit të demokracisë në Shqipëri, shpresojmë të hapet drita jeshile për në BE

Publikuar tek: politike, më 10:30 30-06-2015 Fleckenstein: Zgjedhjet, hap drejt konsolidimit të demokracisë në Shqipëri, shpresojmë të hapet drita jeshile për në BE Knut Fleckenstein

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian Knut Fleckenstein  ka deklaruar se zgjedhjet lokale të 21 qershorit janë një hap i rëndësishëm i konsolidimit të demokracisë në Shqipëri, duke shpresuar se së shpejti do të marrë dritën e gjelbër për fillimin e negociatave në BE.

“Zgjedhjet lokale të 21 qershorit ishin një tjetër hap drejt konsolidimit të demokracisë në Shqipëri. Sipas deklaratës paraprake të OSBE-ODIHR dhe vëzhgimet e disa ambasadave në BE, ecuria e përgjithshme e zgjedhjeve ishte e mirë dhe definitivisht më e mirë në krahasim me sondazhet e mëparshme. Megjithatë, një numër sfidash ende duhet të adresohen, por vendi është në rrugën e duhur. Ne shpresojmë, se Shqipëria së shpejti do të marrë dritën e gjelbër për fillimin e negociatave me BE-në” , është shprehur Fleckenstein.

Lidhur me akuzat e opozitës për falsifikim të  zgjedhjeve Fleckenstein shprehet se akuza të tilla  duhet të hetohen.

“Akuzat për falsifikim/ mashtrim duhet të hetohen. Kërkesat e tilla nga ana e opozitës nuk janë provuar ende. Prandaj unë jam i befasuar nga deklaratat e fundit të Elmar Brok, kryetari i komitetit të punëve të jashtme, në TV shqiptare. Duke marrë parasysh rolin e tij institucional, duhet të ushtrojë detyrat e tij në mënyrë të paanshme dhe jo vetëm të reagojë me kërkesë ose si aleat politikë i EPP” , thotë Fleckenstein.

Ai shton se , “Ne po presim që të marrim deklaratën përfundimtare nga Misioni i OSBE-ODIHR- për vëzhgimin e zgjedhjeve nku do jepen të  dhëna për ankesat individuale dhe rekomandime përfundimtare të vlerësimit, duke përfshirë edhe rekomandime se si të përmirësohet më tej procesi zgjedhor.”

Ndërsa Presidenti social-demokrat në parlamentin Europian,  Gianni Pitella tha se, "Rezultatet mbresëlënëse të socialiste të udhëhequr nga koalicioni, duke përfshirë edhe Tiranë, është një shenjë e qartë se qytetarët shqiptarë duan të kthejnë një faqe, për të zgjedhur për një të ardhme progresive evropiane."

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010234832763672
array(1) { ["section"]=> string(122) "fleckenstein-zgjedhjet-hap-drejt-konsolidimit-te-demokracise-ne-shqiperi-shpresojme-te-hapet-drita-jeshile-per-ne-be-14963" }