Flet ambasadori Lu: Pse ua hoqëm vizat prokurorëve e gjyqtarëve

Publikuar tek: aktualitet, më 20:09 14-02-2017 Flet ambasadori Lu: Pse ua hoqëm vizat prokurorëve e gjyqtarëve

Në takimin me disa politikanë, që ka nisur si një mëngjes lutjesh, ambasadori amerikan Lu është shprehur se verifikimi i vizës së kryeprokurorit ka qenë e vetmja nismë e ndërmarrë nga Tirana dhe ka qenë një vendim i Konsullates, jo i ambasadorit.

Burime të besueshme thanë për Top Channel se ambasadori Lu ka deklaruar se, pas rastit të Llallës, përfaqësisë në Tiranë i është kërkuar nga Uashingtoni që të verifikohen edhe gjyqtarë dhe prokurorë të tjerë.

“Ky ishte një urdhër dhe unë nuk kisha opsione ta zbatoja apo jo. Për njerëzit që u është hequr viza, kishte dyshime se qëllimi i tyre është të ikin nga Shqipëria bashkë me pasuritë e vëna nga korrupsioni, dhe në Shtetet e Bashkuara nuk e pranojnë këtë”.

Çështja e Reformës në Drejtësi, më saktë zbatimi i saj, vazhdon të mbetet prioriteti kryesor i Shteteve të Bashkuara. Ambasadori Lu ka prekur një nga pikat më delikate të “vetting”-ut, e kundërshtuar nga opozita edhe në Gjykatën Kushtetuese, atë të kontrollit nga qeveria të dy drejtorive kyçe që japin informacion për organet e “vetting”-ut, Drejtoria e Kontrollit të Figurës dhe ajo e Pastrimit të Parave.

Siç mësoi Top Channel, ambasadori amerikan është shprehur se e ka ndarë këtë shqetësim të Partisë Demokratike edhe me kryeministrin Rama për t’i dhënë më shumë besueshmëri procesit të “vetting”-ut. Qëndrimi i kryeministrit Rama është ende i paqartë, por Top Channel konfirmoi se ka pasur diskutime disa ditë më parë mes tij dhe ambasadorit amerikan, i cili ka marrë një impenjim të Ramës për të gjetur një zgjidhje.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kontroll nga ajri dhe me dhjetëra policë u angazhuan në operacionin “Patriot”, kush janë 4 të arrestuarit për grabitjet e bankave (FOTO-VIDEO)
Dhimitër Gjoka rikthehet si spiker i lajmeve, ja në cilin ekran do e shohim »
Article Logic
Execution time: 0.020518064498901
array(1) { ["section"]=> string(68) "flet-ambasadori-lu-pse-ua-hoqem-vizat-prokuroreve-e-gjyqtareve-68718" }