Flet për herë të parë drejtori i RTSH: E vërteta e shkarkimit të tre kompozitorëve

Publikuar tek: aktualitet, më 08:44 03-02-2017 Flet për herë të parë drejtori i RTSH: E vërteta e shkarkimit të tre kompozitorëve

“Nuk kam shkarkuar njeri nga puna. RTSH-ja po i nënshtrohet një strukture të re, ku shkrihen drejtoritë e departamentet dhe krijohen redaksitë.

Të tre kompozitorët do kenë detyra të reja, nuk është shkarkim, është ripozicionim”. Kjo ka qenë deklarata e drejtorit të Përgjithshëm të Radiotelevizionit Publik Shqiptar, Thoma Gëllçi, i pyetur për shkarkimin e tre kompozitorëve të njohur Alfred Kaçinari, Edmond Zhulali dhe Shpëtim Saraçi.

Ndërsa anëtarë të Këshillit të Drejtues të RTSH-së thanë në kushte anonimati se një ndër shkaqet e marrjes së këtij vendimi ka qenë dështimi i festivalit të fundit të këngës, i mbajtur në dhjetor dhe fakti që ata gjithë vitin bënin vetëm këtë festival. Vetë Thoma Gëllçi tha se statuti i ri i RTSH-së është miratuar nga parlamenti në muajin dhjetor dhe ka hyrë në fuqi në muajin janar.

Ai shpjegoi se si do jetë struktura e re dhe ato që sipas tij do të jenë pozicionet e reja të tre kompozitorëve të njohur, që kanë bërë emër në muzikën shqiptare. Gëllçi i është përgjigjur për ‘Gazetën Shqiptare’ edhe deklaratave të Jozefina Topallit, deputetes së PD-së, e cila enjten akuzoi Ramën se ka shkarkuar tre kompozitorët. Sipas Gëllçit, ata që kundërshtojnë në parlament, janë po ata që e kanë miratuar statusin e ri të RTSH-së, ndërsa sipas drejtorit të ri të emëruar në krye të institucionit vitin e shkuar – debati është i pabazë. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 40-vjeçari humb kontrollin e mjetit, aksidenton për vdekje kalimtaren (Emri)
Finalizohen 2 operacione antidrogë, sekuestrohet drogë dhe armë, 3 në prnga (Emrat dhe Video) »
Article Logic
Execution time: 0.011157989501953
array(1) { ["section"]=> string(87) "flet-per-here-te-pare-drejtori-i-rtsh-e-verteta-e-shkarkimit-te-tre-kompozitoreve-67574" }