Flet për herë të parë Romana Vlahutin: Ja e vërteta e vilës luksoze në Tiranë dhe kërcënimet me jetë

Publikuar tek: aktualitet, më 11:23 27-02-2017 Flet për herë të parë Romana Vlahutin: Ja e vërteta e vilës luksoze në Tiranë dhe kërcënimet me jetë

Gazeta krote ‘Jutarnji list’ i ka kushtuar një shkrim ambsadores së Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin.

Vlahutin, një ish-këshilltare i ish-Presidenti kroat, Ivo Josipoviç, ka thënë një ditë më parë se ajo nuk ndjehet të kërcënuar dhe në të vërtetë ndjehet rehat në Shqipëri, qytetarët e së cilës ka thënë ajo kanë mbështetur përpjekjet për reformat dhe për dekriminalizimin në politikën shqiptare.

"Ndihem shumë mirë në Shqipëri. Titujt e gazetave për kërcënimet me vdekje janë një ekzagjerim. Megjithatë, duke pasur parasysh se qëllimi i qartë i grupeve të caktuara të interesit po përpiqen të na trembin, ne kemi marrë disa masa paraprake. Kolegu im, ambasadori amerikan, ka truprojë që në fillim të mandatit të tij. Ne në BE janë shumë më të relaksuar, por në këtë moment ne padyshim duhet të jemi më të kujdesshëm.

Në dy vitet e fundit, Shqipëria ka zbatuar reformën e gjyqësorit, e cila ka rezultuar një ndryshim në një të tretën e Kushtetutës dhe të 40 ligjeve që janë pjesërisht ose tërësisht të përshtatura për kuadrin e ri kushtetues. I ashtuquajturi ligj për dekriminalizimin u miratua para votimit për ndryshimet kushtetuese, dhe kjo përfshin ndalimin e punësimit në shërbimet publike dhe ndalimin e pjesëmarrjes në zgjedhje ose duke mbajtur zyrat publike për të gjithë ata që shkelin ligjin, që do të thotë të gjithë ata që janë dënuar në rastet penale ", ka thënë ajo për ‘Jutarnji list’ duke shtuar se Kroacia ka ndihmuar edhe Shqipërinë me përvojën e saj.

Po ashtu Vlahutin ka folur edhe  për akuzat në drejtim të saj lidhur me një vilë luksoze të blerë në kryeqytet. Ambasadorja e ka cilësuar këtë si një lajm të rremë teksa ka shtuar se disa politikanë shqiptarë po përpiqen të përfshijnë komunitetin ndërkombëtar në konfliktet e tyre të brendshme.

“Historia e rezidencës së BE-­së ka përkuar pikërisht me ditën e fillimit të krijimit të institucioneve të vetingut, verifikimit dhe bazohet kryesisht në idenë e dikujt se bëhet fjalë për një punë të dyshimtë. I gjithë procesi i identifikimit të pronës dhe negociatave ka përfunduar muaj të tërë para se unë të isha vendosur ambasadore e BE­-së”, ka përfunduar Vlahutin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndryshon ligji për trupat ushtarakë, Kodheli: Do luftojmë ISIS vullnetarisht
Kaloi bagëti kontrabandë nga Maqedonia, pranga të riut nga Korça »
Article Logic
Execution time: 0.012045860290527
array(1) { ["section"]=> string(105) "flet-per-here-te-pare-romana-vlahutin-ja-e-verteta-e-viles-luksoze-ne-tirane-dhe-kercenimet-me-jete-70095" }