Flet për mjedisin në Parlamentin Europian, 16-vjeçarja i le të gjithë gojëhapur: Siç u tronditëm nga djegia e katedrales, ashtu...

Publikuar tek: bota, më 18:30 17-04-2019 Flet për mjedisin në Parlamentin Europian, 16-vjeçarja i le të gjithë gojëhapur: Siç u tronditëm nga djegia e katedrales, ashtu...

16-vjeçarja me emrin Greta Thunberg është një vajzë nga Suedia që me fjalimet dhe protestat që ka organizuar ka ndikuar shumë në mbrojtjen e mjedisit duke u bërë shembull për mijëra përsona në të gjithë botën.

Greta Thunberg ka folur në parlamentin europianë për mbrojtjen e mjedisit duke thënë : ‘Shtëpia jonë po shembet. Duhet të tronditemi kaq shumë siç u tronditëm nga flakët që dogjën monumentin e katedrales së Parisit. Do arrijmë në një pjesë ku nuk do ketë kthim për mjedisin. Duhet që të marrim masa të mëdha si reduktimi mbi 50% të dioksidit të karbonit në botë.’

Vogëlushja i ka kërkuar po ashtu qytetarëve europianë që të votojnë për eurodeputetët sipas mendimeve të tyre klimatike dhe e ka mbyllur fjalimin e saj me shprehjen ‘Koha po na mbaron. Pse nuk veproni?’.

Shembulli i 16-vjeçares ka ndihmuar mijëra përsona në botë të sensibilizohen për mbrojtjen e ambjentit.

57200800_419955798781323_8754322553993953280_n (1).png

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01163911819458
array(1) { ["section"]=> string(131) "flet-per-mjedisin-ne-parlamentin-europian-16-vjecarja-i-le-te-gjithe-gojehapur-sic-u-tronditem-nga-djegia-e-katedrales-ashtu-160823" }