“Forbes”: Merkel gruaja më e fuqishme e botës

Publikuar tek: bota, më 21:36 06-06-2016 “Forbes”: Merkel gruaja më e fuqishme e botës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është gruaja më e fuqishme e botës, sipas revistës ”Forbes”.

Në vendin e dytë renditet Hillary Clinton, ndërsa në të tretin Janet Yellen, presidentja e FED-it.

Në 20 vendet e para ndodhet edhe shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, në të 19-tin.

Në 10 vendet e para të grave më të fuqishme të botës ndodhet edhe drejtoresha e FMN-së, Christine Lagarde (6). Melinda Gates, bashkëshortja e miliarderit Bill Gates, ndodhet në vendin e katërt.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011811971664429
array(1) { ["section"]=> string(48) "forbes-merkel-gruaja-me-e-fuqishme-e-botes-42655" }