‘’Forbes’’: Pronari i ‘’Amazon’’-it, i treti më i pasuri në botë, lexoni sa i ka shkuar pasuria

Publikuar tek: bota, më 12:07 29-07-2016 ‘’Forbes’’: Pronari i ‘’Amazon’’-it, i treti më i pasuri në botë, lexoni sa i ka shkuar pasuria

Fitime të mëdha nga Amazon dhe nga një shtytje e stoqeve të kompanisë e kanë bërë themeluesin e tyre Jeff Bezos, të tretin në listë si më të pasurin në botë, duke iu referuar revistës ‘’Forbes’’.

Bezos është pronari i 18% të shpërndarjeve të ‘’Amazon’’-it, të cilat janë rritur me 2% në bursë të enjten.

Sipas ‘’Forbes’’-it pasuria e tij llogaritet deri në 65.3 miliardë dollarë.

Fitimet e ‘’Amazon’’-it i thyejnë parashikimet e analistëve, duke u rritur me 31% nga viti i kaluar në 30.4 miliardë dollarë, në çerekun e dytë të vitit.

Fitimet për gjigandin e reklamave ishin 857 milionë dollar krahasur me rreth 92 milionë dollar në vitin 2015.

Sipas vlerësimit të ‘’Forbes’’, pasuria e Bezos kalohet vetëm nga themeluesi i ‘’Miçrosoft’’, Bill Gates me vlerë 78 miliardë dollarë  dhe nga themeluesi i ‘’Zarës’’ Amançio Ortega me një pasuri prej 73.1 miliardë dollarë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012947082519531
array(1) { ["section"]=> string(90) "forbes-pronari-i-amazon-it-i-treti-me-i-pasuri-ne-bote-lexoni-sa-i-ka-shkuar-pasuria-48088" }