‘’Forbes’’: Pronari i ‘’Amazon’’-it, i treti më i pasuri në botë, lexoni sa i ka shkuar pasuria

Publikuar tek: bota, më 12:07 29-07-2016 ‘’Forbes’’: Pronari i ‘’Amazon’’-it, i treti më i pasuri në botë, lexoni sa i ka shkuar pasuria

Fitime të mëdha nga Amazon dhe nga një shtytje e stoqeve të kompanisë e kanë bërë themeluesin e tyre Jeff Bezos, të tretin në listë si më të pasurin në botë, duke iu referuar revistës ‘’Forbes’’.

Bezos është pronari i 18% të shpërndarjeve të ‘’Amazon’’-it, të cilat janë rritur me 2% në bursë të enjten.

Sipas ‘’Forbes’’-it pasuria e tij llogaritet deri në 65.3 miliardë dollarë.

Fitimet e ‘’Amazon’’-it i thyejnë parashikimet e analistëve, duke u rritur me 31% nga viti i kaluar në 30.4 miliardë dollarë, në çerekun e dytë të vitit.

Fitimet për gjigandin e reklamave ishin 857 milionë dollar krahasur me rreth 92 milionë dollar në vitin 2015.

Sipas vlerësimit të ‘’Forbes’’, pasuria e Bezos kalohet vetëm nga themeluesi i ‘’Miçrosoft’’, Bill Gates me vlerë 78 miliardë dollarë  dhe nga themeluesi i ‘’Zarës’’ Amançio Ortega me një pasuri prej 73.1 miliardë dollarë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029626846313477
array(1) { ["section"]=> string(90) "forbes-pronari-i-amazon-it-i-treti-me-i-pasuri-ne-bote-lexoni-sa-i-ka-shkuar-pasuria-48088" }