Formula 1 në zi, ndahet nga jeta piloti legjendar

Publikuar tek: sport, më 17:11 16-01-2018 Formula 1 në zi, ndahet nga jeta piloti legjendar

Formula 1 ditën e sotme është në zi, pasi është ndarë nga jeta një nga pilotët më të mirë të të gjitha kohërave në këtë sport.

Mediat amerikane raportojnë ndarjen nga jeta të pilotit të viteve ‘60-të ’70-të Dan Gurney.

Ai ndërroi jetë në moshën 86-vjeçare, pasi një lufte të gjatë me një sëmundje të rëndë.

Dan Gurney konsiderohet si një pilotët më të mëdhenj të Formula 1, pasi ka pilotuar makina që në fillimet e këtij sporti.

Ai është amerikani i dytë që ka fituar një garë në këtë sport dhe konsiderohet një nga legjendat e garave me makina, për vetë kushtet dhe kohën kur ai ka ngarë makina dhe ka fituar.

Lajmin e kanë bërë publik vetë familja e Dan Gurney, ku menjëherë kanë ardhur ngushëllime nga njerëz të njohur të këtij sporti në të gjithë botën. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070891380310059
array(1) { ["section"]=> string(55) "formula-1-ne-zi-ndahet-nga-jeta-piloti-legjendar-106783" }