Forumi për Trashëgimninë për varrin e Idromenos: Ministria e Kulturës do t’i bëjë të gjithë budallenj

Publikuar tek: kulture-art, më 12:00 08-11-2015 Forumi për Trashëgimninë për varrin e Idromenos: Ministria e Kulturës do t’i bëjë të gjithë budallenj Situata aktuale e prishjes se varrit te Kol Idromenos nga Instituti i Monumenteve te Kultures

Me një gjuhë të ashpër Forumi për Mbrojtjen e Trashëgimnisë Kulturore ka denoncuar edhe njëherë përfshirjen në prishjen e varrit të piktorit Kol Idromeno, edhe të zv.ministrit të Kulturës Zef Çuni. 

Forumi për trashëgimninë thotë se sa herë bëhet ndonjë restaurim nga ana e Institutit të Monumenteve të Kulturës, gjithmonë ka debate që nuk i shërbejnë trashëgimnisë, por janë “zullume”.

“Ministria e Kulturës bën një hap mbrapa pas dëmtimit të varrit të Kol Idromenos dhe deklaron se restaurimi tani na paska edhe një fazë tjetër…Ka mbërritur një moment që sa herën bën IMK një restaurim, bëhet një zullum. Në përpjekje për të bërë budallenj të tjerët kjo ministri denoncon nivelin e saj të turpshëm të standardit professional dhe atij ligjor. Na vjen keq për përfshirjen në këtë farsë neveritëse të zotit Zef Çuni” shkruhet në deklaratën e hedhur në rrjetet sociale nga Forumi. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021054029464722
array(1) { ["section"]=> string(106) "forumi-per-trashegimnine-per-varrin-e-idromenos-ministria-e-kultures-do-t-i-beje-te-gjithe-budallenj-24953" }