FOTO DRAMATIKE: Thahet për herë të parë që prej 100 vitesh ujëvara Viktoria, mund të zhduket përgjithmonë

Publikuar tek: bota, më 22:42 08-12-2019 FOTO DRAMATIKE: Thahet për herë të parë që prej 100 vitesh ujëvara Viktoria, mund të zhduket përgjithmonë Ujevara e Viktorias

Thatësira më e madhe gjatë 100 viteve të fundit, ka bërë që për herë të parë ujëvara e famshme e Viktorias dhe një prej ujëvarave më të mëdha në botë, të thahet.

Mesa duket ndryshimet klimaterike, ngrohja globale dhe efekti serë kanë ndikuar në shkatërrimin e Ujëvarës së Viktorias dhe turizimit që bëhej për shkak të saj.

Për dekada me radhë Ujëvara e Viktorias, ku kaskadat e lumit Zambezi të Afrikës së Jugut ranë me 100 metra në nivelin e tyre, kanë tërhequr miliona turistë në Zimbabve dhe Zambia për shkak të pamjeve të bukura.

psiqo.png

varaaaa.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mediat e huaja: Përveç shtëpive, Turqia mund të ndërtojë edhe Xhami në zonat e prekura nga tërmeti
»
Article Logic
Execution time: 0.01196813583374
array(1) { ["section"]=> string(110) "foto-dramatike-thahet-per-here-te-pare-qe-prej-100-vitesh-ujevara-viktoria-mund-te-zhduket-pergjithmone-188803" }