FOTO e 31 dhjetorit 1959/ Artistët që bënë historinë e KËNGËS dhe PIANOS në Shqipëri (NJIHUNI ME PERSONAZHET)

Publikuar tek: kulture-art, më 13:54 11-04-2018 FOTO e 31 dhjetorit 1959/ Artistët që bënë historinë e KËNGËS dhe PIANOS në Shqipëri (NJIHUNI ME PERSONAZHET) Artistët: Avni Mula, Xhoni Athanas, Nina Mula, Boris Plumbi dhe Ibrahim Tukiçi

Një foto që mbart histori por edhe personazhe të rëndësishëm të jetës kulturore shqiptare.

Genc Tukuçi publikon foton e 31 dhjetorit 1959, kur artistët e mëdhenj të skenës shqiptare, ishin bashkë. Mirela Athanas kujton:  “Eshtë një foto historike për praninë e personaliteteve, miqve, kolegëve, por edhe për faktin që ka qenë koncerti i parë në Radio Televizionin e vjetër, dhënë direkt në radio në 31 dhjetor 1959. Pra koncerti i vitit të ri 1960.

Avni Mula, Xhoni Athanas, Nina Mula, Boris Plumbi dhe Ibrahim Tukiçi” thotë Mirela që kërkon ndërkohë të gjendet incizimi i atij viti. Boris Plumbi ka qenë pianist i talentuar korcar, poliglot, më vonë i shpallur i deklasuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02358603477478
array(1) { ["section"]=> string(113) "foto-e-31-dhjetorit-1959-artistet-qe-bene-historine-e-kenges-dhe-pianos-ne-shqiperi-njihuni-me-personazhet-116501" }