Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:04 17-03-2018 Foto e ditës

Pas skandalit të vitit 2012 ku u vodhën rreth 60 veprat e piktorit të mirënjohur Vangjush Mio në Galerinë e Korçës, duket se fama e pikturave të tij i ka kaluar kufinjtë e vendit tonë.

Portali i njohur venecian Artribune, ka zgjedhur të shkruajë një përkujtimore të shkurtër për artistin shqiptar.

Faqja e përkushtuar ndaj artit e ka cilësuar Vangjush Mion si pioner të dritës në pikturë dhe si të parin impresionist shqiptar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.011531114578247
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-113533" }