Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:25 24-03-2018 Foto e ditës Foto nga aktiviteti

Traditë arbëreshe, folklore, solemnitet dhe festime të mrekullueshme, e gjitha me një ceremoni madhështore njëjavore që hap javën shqiptare në Piana degli Albanesi në Palermo.

“Java e shenjtë” do të zbukurojë qytetin, sipas autoriteteve italiane të cilat e mirëpresin gjithë ceremonialin që fillon të dielën me meshën në Kishën e Shën Nikollës dhe më pas, sipas traditës “Java e madhe” vazhdon me një varg ceremonish, raporton newsbomb.al.

Mes gjërave më të bukura që vlerësojnë edhe vetë italianët janë veshjet tradicionale të vajzave dhe grave arbëreshe që orientohen të gjitha nga një rit greko-bizantin-orthodoks. 

E reja e këtij viti është orkestra Eberdbach di Stoccarda në 28 mars.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « FOTO- LAJM
»
Article Logic
Execution time: 0.010779857635498
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-114326" }