Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:16 25-03-2018 Foto e ditës

“Tornitorja” pikturë e Zef Shoshit, “Brigadierja” dhe “Femijët”, e Spiro Kristos, “Gruaja e Aksionit” e Hasan Nallbatit, janë gratë që janë vendosur tashmë në muret e Galerisë së Muzeut Kombëtar Kontemporan të Artit në Athinë, në një ekspozitë të quajtur “Documenta 14”, shkruan agjencia e lajmeve Reuters.

Gratë janë brigadier, punëtore ndërmarrjesh, apo vullnetare me shat në krahë. Janë piktura të Realizmit Socialist. Janë gra të kohës së regjimit të Enver Hoxhës, që krijoi shoqërinë më të mbyllur deri në vitin që vdiq në 1985.

Vizitorët në kryeqytetin grek kanë pak mundësi të shohin artin gjatë kohës së Hoxhës. Por tashmë qindra vepra kanë mbërritur në qytetin grek deri në korrik, me portretet e tre grave në qendër.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.023064851760864
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-114445" }