Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:08 28-03-2018 Foto e ditës

Djegia e Memorialit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit – 27 mars 1999.

Në 27 mars 1999, fill pas bombardimeve të NATO-s mbi Beograd, ushtëria paramilitare serbe hyri në Kompleksin monumental të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe e dogji atë plotësisht, duke zhdukur mbi 200 dokumenta dhe objekte të pazvendësushme ku ruhej një pjesë e kujtesës historike të kombit shqiptar.

Me çlirimin e Kosovës, në 10 qershor të po atij viti, ndërtesa u rindërtua nga e para, ndonse dëmi dokumentar nuk mundi të riparohej.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.011519908905029
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-114761" }