Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:05 20-04-2018 Foto e ditës Vepra

Prishja e shtëpisë-muze të një nga figurave kryesore të lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike, Luigj Gurakuqi është kundërshtuar me forcë nga historianë të ndryshëm.

“Ky udhëheqës apo guidë e shtëpisë muze të Luigj Gurakuqit, botue në 1000 kopje në Shkodër në vitin 1973, mbetë nji akt-akuzë për të gjitha ata merhuma që për nji çerek shekullit mâ fort e mâ i brente mendimi me çue sa andej-këtej turma ambulante për mitingje sesa për kulturën. Nji qytet që lejon që t’i shembet shtëpia tribunit të kombit, gjithçka mund të jetë, përveçse votër kulturet.”- shkruan historiani Ardian Ndreca.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.01199197769165
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-117559" }