Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 07:09 25-04-2018 Foto e ditës

Në gjendje tejet të mjerueshme dhe në pritje të shtetit shqiptar. Kjo që shihni në foto, është shtëpia dykatëshe e Abat Preg Doçit, personalitet i rëndësishëm i Rilindjes dhe i fillimit të shekullit të 20-të.

Eshtë Dom Nikë Ukgjini që duke publikuar foton e shtëpisë së rrënuar, jep alarmin për rikonstruksionin e saj për ta shndërruar në shtëpi muze.

Veprimtar politik e kulturor, bashkëpunëtor i De Radës, Abat Preng Doçi është edhe themelues i shoqerisë kulturore “Bashkimi”. Abati i Mirditës, është pak i studiuar dhe publikuar nga historiografia shqiptare, por për të, janë bërë disa konferenca shkencore.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022792100906372
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-118198" }