Foto e ditës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:09 26-05-2018 Foto e ditës

"Ndalo pak, të kontrolloj njëherë se mos gjej ndonjë qeramikë!" Kjo është kërkesa e Novruz Barjamit sa herë udhëtojmë për në fshatrat e Lumit të Vlorës dhe sheh ngastra toke të punuara.

Shpreson në gjetje arkeologjike që vërtetojnë qytetërimin e lashtë të zonës. Ekspedita arkeologjike, nuk kryhen më, ndaj e vetmja shpresë eshte punimi i tokës nga banorët e fshatrave ku shkojmë.

Novruzi kujton se, historikisht shumica e objekteve arkeologjike në këtë zonë janë gjetur si shkak i punimit të tokave.

Një lashtësi që në shumicën e saj fle ende nën tokë, e pazbuluar./ E. Alushi

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.012826919555664
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-122124" }