FOTO E DITËS

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:10 22-07-2018 FOTO E DITËS

'New Stonehenge' është zbuluar në Irlandë, ndërsa vala e nxehtë e verës zbulon themelet e strukturave të lashta nëpër Ishujt Britanikë përfshirë fshatrat romake dhe një fushë ajrore të Luftës së Dytë Botërore.

Fotografi të pabesueshme ajrore të një 'Stonehenge të ri' janë shkrepur mbi Irlandën.

Monumenti që nuk është pare kurrë më parë është i përbërë nga një unazë e cila rrethohej nga një hendek parahistorik i varrosur në tokë.

Monumenti ndodhet në County Meath afër një varri 5.000-vjeçar të quajtur Newgrange.

Destinacionet historike janë rritur në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar gjatë javëve të fundit, pasi moti i nxehtë ka “krijuar” gjurmë në fusha dhe lëndina që shënojnë vendet e me karakteristika të vjetra dhe parahistorike.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « FOTO E DITËS
Foto e ditës »
Article Logic
Execution time: 0.011898994445801
array(1) { ["section"]=> string(19) "foto-e-dites-128691" }